Úvod > Základní škola > 20 let budovy školy > Letošní projekty žáků > Určení vzdálenosti podlaží budovy naší školy

Určení vzdálenosti podlaží budovy naší školy

V hodinách Užití PC jsme dostali za úkol určit vzdálenost mezi podlažím žlutého a červeného patra budovy naší školy.

Nejdřív jsme mohli použít jen svoje pravítka, která používáme v matematice ke konstrukčním úlohám. Dalším úkolem bylo, aby každý z nás zůstal nohama na zemi. Vyšli jsme na chodbu. Nejdřív jsme vůbec netušili, jak problém řešit. Za chvíli nám svitlo. Přeměříme výšku několika schodů. A spočítat počet schodů bylo potom již jednoduché…

Vzdálenost mezi podlažím přízemí a červeného patra jsme měli určit i jiným způsobem. Měli jsme použít nám již známý měřicí přístroj LabQuest a nějaký senzor. Použili jsme barometr, který měří tlak vzduchu okolo nás. A to z toho důvodu, že tlak vzduchu se se vzdáleností od povrchu Země mění. Čím blíže jsme k povrchu Země, tím se tlak vzduchu zvětšuje. Každým metrem asi o 10 Pa. A protože náš senzor barometru připojený k LabQuestu je velmi citlivý, tak jsme ho mohli použít k našemu úkolu. Měření atmosférického tlaku jsme zapnuli ve výtahu naší školy. Ze zaznamenaného grafu na LabQuestu jsme pak mohli vyčíst rozdíl atmosférického tlaku na jednotlivých podlažích.

Co myslíte? Kolikrát jsme tuto vzdálenost výtahem absolvovali? A jeli jsme výtahem nejdřív z přízemí do červeného patra nebo naopak?