Úvod > Základní škola > 20 let budovy školy > Z historie školy > Netradiční výuka dějepisu na naší škole

Netradiční výuka dějepisu na naší škole

Předmět dějepis svým obsahem učiva přímo vybízí k různým akcím, exkurzím, návštěvám historických míst a památek. Ohlédla jsem se za uplynulými dvaceti lety na naší škole a zavzpomínala na mnoho akcí, které jsme v rámci dějepisu zažili.

Každým rokem nesmí chybět školní kolo dějepisné olympiády, jejíž vítězové postupují do okresního kola konaného v Olomouci. Od roku 2015 pravidelně v listopadu organizujeme projekt Příběhy bezpráví, jehož součástí je beseda s pamětníkem. Dále žáci poznávají významné historické památky Olomouce nebo Prahy při procházkách městem. Využíváme speciální dějepisné programy v Pevnosti poznání.

Několikrát jsme přivítali agenturu Pernštejni v tělocvičně školy a zhlédli jejich živá představení z různých historických epoch (Jak válčili husité, Vikingové, Leonardo da Vinci aj.)

Navštěvujeme zajímavé výstavy v litovelském, olomouckém nebo ostravském muzeu. Osmáci a deváťáci zase měli možnost blíže poznat dějiny druhé světové války na exkurzích v Osvětimi nebo Mauthausenu, prohlédli si legiovlak (2016) z první světové války nebo zhlédli film „Síla lidskosti“ na Záložně (2018).

V roce 2018 se nám podařilo využít ojedinělé možnosti navštívit interiéry zámku v Lánech.

Vymýšlíme si a realizujeme vlastní akce školy, které odkazují na významná výročí, a zveme na ně nejen rodiče, ale i širokou veřejnost. V roce 2016 jsme pořádali soutěž o Karlu IV., která připomínala 700 let výročí narození tohoto významného českého panovníka. Úspěšná byla módní přehlídka šatů z období 1. republiky ke stému výročí založení Československa v roce 2018 nebo program v jídelně školy ke 30. výročí sametové revoluce o rok později. Otáčím stránky v kalendáři a přemýšlím, co asi tak připravíme příště?

Video TV MORAVA

Video TV NOVA