Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Ze života školy > EXKURZE NA ZZS A LZS OLOMOUCKÉHO KRAJE

EXKURZE NA ZZS A LZS OLOMOUCKÉHO KRAJEEXKURZE NA ZZS A LZS OLOMOUCKÉHO KRAJE

                   Dříve než napíšu o velmi zajímavé a poučné exkurzi, chtěla bych poděkovat naší paní učitelce A. Švecové za zprostředkování možnosti podívat se na dispečink ZDRAVOTNICKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY OLOMOUCKÉHO KRAJE, která se nachází na Aksamitové ulici, a za možnost navštívit základnu LETECKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY, která se nachází na Hněvotínské ulici.

               Další velké poděkování patří našim „průvodcům“ záchranářům, a to na dispečinku Janu Balcárkovi a na letecké základně Bc. Aleši Korandovi a Bc. Petru Křížovi, Dis.

                 Wow, skvělý zážitek! Pozorovat a poslouchat naživo, jak funguje dispečink, je mnohem více fascinující, než si většina z nás představovala. Velmi děkujeme panu Honzovi a jeho kolegům za krásný a poutavý popis jejich práce. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací jako například, že dispečeři mají přehled o každé sanitce v kraji a ví, v jaké fázi záchrany se tým právě nachází, kdy budou k dispozici, že se všechny hovory zaznamenávají, že ihned při telefonátu s osobou koordinují a sestavují týmy pro každý výjezd a vyhodnocují, zda není potřeba vyslat vrtulník… Náš obdiv si zaslouží také operátoři tísňové linky za jejich trpělivost a schopnost zachování klidu při hovoru s lidmi, kteří jsou často vystresovaní a v šoku. Naše díky také patří dvěma dispečerkám, které nám ukázaly práci s mapami a vychytaným programem na lokalizaci volajícího.

                 Po naší návštěvě dispečinku jsme se přesunuli na základnu Heliportu na Tabulovém vrchu. Jsme moc rádi, že jsme měli možnost se zde podívat a poštěstilo se nám dokonce vidět zásah vrtulníku v akci. Skvělý pan Aleš nás po uvítání a uvedení do dění na heliportu potom provedl celým venkovním areálem a popsal nám, jak funguje přistávání vrtulníku přes den a v noci. Jak podle vyznačených čar za sebou traktor táhne vrtulník, aby ho schoval do hangáru, ten jsme měli také možnost si prohlédnout… Po návratu vrtulníku nám velmi zkušený a ochotný záchranář pan Petr ukázal celý vrtulník s veškerým vybavením potřebným pro první pomoc, které s sebou musí vždy mít. Jeho vyprávění bylo velmi poutavé a plné zážitků a zkušeností z praxe.

               Celá tato exkurze byla velmi zajímavá, naučná a moc působivá. Troufnu si říct, že v každém z nás to něco zanechalo a chtěli bychom tímto ještě jednou moc poděkovat všem našim milým průvodcům za ochotu a jejich čas, který nám věnovali.

 

Tereza Štefánková, 9. B, Mladí zdravotníci a žáci navštěvující Přírodovědná praktika

 

Fotogalerie:

https://zsvitezna.rajce.idnes.cz/17.3.2022_-_EXKURZE_NA_ZZS_A_LZS_OLOMOUC/

Video:

https://youtu.be/JJnWCpcQapU

 


Tato stránka nemá žádné podstránky.