Úvod > Základní škola > Ze života školy > EXKURZE na ZZS a LZS Olomouckého kraje

EXKURZE na ZZS a LZS Olomouckého kraje

Ráda bych se s vámi podělila o zážitky z exkurze na Zdravotnické záchranné službě (ZZS) a Letecké záchranné službě (LZS) Olomouckého kraje. Bylo to neuvěřitelně zajímavé a poučné setkání, za které jsme velmi vděční našim průvodcům panu Bc. Vojtovi Kašparovi, Janu Balcárkovi, Tomáši Němému DiS., a Lucii Mikiskové DiS., z dispečinku ZZS a panu Bc. Aleši Korandovi, Davidu Cvrčkovi a Bc. Kamilu Kunčarovi z výjezdové základny LZS. Ale hlavně naší paní učitelce Mgr. A. Švecové, bez které bychom se sem asi nepodívali. Děkujeme za nepopsatelné zážitky!!!

Na dispečinku ZZS jsme měli možnost vidět, jak tým dispečerů pečlivě sleduje pohyb sanitních vozidel po celém kraji.  Dozvěděli jsme se, že mají přehled o každé sanitce a vědí, v jaké fázi záchrany se nachází. Jejich schopnost koordinovat a sestavovat týmy pro každý výjezd je obdivuhodná. Byli jsme také ohromeni tím, že všechny hovory jsou zaznamenávány, což pomáhá při vyhodnocování a zlepšování jejich práce. Nezapomněli jsme ocenit trpělivost a klid, který operátoři tísňové linky projevují při komunikaci s lidmi v obtížných situacích. Milé paní dispečerky nás dokonce nechaly vyslechnout jeden z hovorů, a my si tak udělali přehled, jak je to doopravdy, na co je důležité se zeptat a co zjistit. Inspirovali jsme se a víme, co všechno je důležité uvést, když voláme ZZS. Všechny tyto poznatky využijeme při soutěži mladých zdravotníků.

Poté jsme zamířili na leteckou základnu  LZS sídlící na Tabulovém vrchu v Olomouci. Tam jsme měli tu čest vidět vrtulník přímo v akci. Pan Aleš nás přivítal a provedl venkovním areálem, přičemž nám vysvětlil, jak probíhá přistávaní vrtulníků ve dne i v noci. Dostali jsme také příležitost prohlédnout si vrtulník a jeho vybavení pro první pomoc.  Pan David, zkušený záchranář, nám popovídal fascinující příběhy a sdílel s námi své zkušenosti z praxe. Najednou mu zazvonila vysílačka a my se s ním ocitli přímo v dějišti záchrany nějakého lidského života. Ani na chvíli nezaváhal a běžel do akce. Pilot startoval vrtulník, pan David sedl vedle pilota a ještě spěchal do vrtulníku lékař, potom už jen vzlétnout a rychle za pacientem. Jeden z mnoha případů, který letečtí záchranáři řeší. Byl to opravdu zážitek a hlavně jsem cítila to napětí, když odlétali, šlo o vteřiny, o život, aby někoho zachránili. Na závěr se nám věnoval další záchranář pan Kamil, který nám ukázal vybavení „menšího“ sanitního vozidla, které při závažných situacích doprovází „velkou“ sanitku. Jak nám vysvětlil, jedná se o tzv. setkávací systém dvou posádek (rendez – vous, RV), kde je lékař se zdravotnickým záchranářem v „malém“ sanitním voze. Zajímavá byla ukázka přístroje LUCAS, který poskytuje vysoce kvalitní srdeční masáž a umožňuje týmu pracovat efektivněji a bezpečněji.

Celá exkurze byla nejenom zajímavá, ale také naučná a inspirativní!!! Všichni naši průvodci si zaslouží veliké poděkování za jejich profesionální přístup a vášeň pro práci, kterou vykonávají. Tato exkurze v nás zanechala hluboký dojem a obohatila nás o nové poznatky a úctu k práci záchranářů. Někteří z našich mladších žáků si dokonce udělali představu o budoucím povolání.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří se nám věnovali a odpovídali na naše dotazy. Myslím si, že pro nás to byl velký přínos jak do života, tak i pro soutěž mladých zdravotníků, která nás čeká.

Barbora Lysáková, 9.B a mladí zdravotníci

Video: https://www.youtube.com/watch?v=OkiS9a4nYag&t=3s

Fotogalerie: https://zsvitezna.rajce.idnes.cz/17.5.2023_EXKURZE_NA_ZZS_A_LZS_OLOMOUC/