Úvod > Základní škola > Ze života školy > Ze života školy - archiv > Příběhy bezpráví - beseda s pamětníkem

Příběhy bezpráví - beseda s pamětníkem

Dne 10. 11. 2015 proběhla na naší škole beseda s pamětníkem 2. světové války, panem Lubomírem Šikem. Připravili jsme ji v rámci projektu Příběhy bezpráví, do něhož je naše škola zapojena již čtvrtým rokem. Žáci 9. ročníků, kteří se o 2. světové válce právě v dějepise učí, vyslechli zajímavé a poutavé vyprávění významného historika a bývalého kronikáře města Litovle, pana Šika. Za války studoval litovelské gymnázium, ale jako židovský míšenec byl ze školy vyloučen a musel odejít do učení.

Seznámil nás se smutným osudem své rodiny, s těžkým životem v Litovli za protektorátu, vyprávěl o tom, jak se dříve ve školách učilo. Jeho osobní vzpomínky jsou pro nás zpestřením a obohacením učiva dějepisu.