Úvod > Základní škola > Ze života školy > Celostátní kolo soutěže Mladý zdravotník

Celostátní kolo soutěže Mladý zdravotník

Ve dnech 17. – 19. června 2022 se konala celostátní soutěž Mladého zdravotníka, do které postoupil i náš tým Základní školy Vítězná. Pětičlenné družstvo tvořili: Adam Zatloukal, Mia Březinová, Jana Plachá, Eliška Háblová, já Tereza Štefánková a dvě náhradnice/ fotografky Klára Pospíšilová a Karolína Vyvozilová. Po celou dobu nás samozřejmě také doprovázela paní učitelka Švecová, naše vedoucí.

Hned začátek naší cesty byl velmi zajímavý :) České dráhy - železniční dopravce nám připravily poněkud nemilé překvapení, když přeházely vagóny a my jsme tak nemohli být všichni spolu a navíc se nám před očima vyprodávalo jídlo. I když jsme z toho byli lehce v šoku, naše parta si i v této situaci dokázala udržet humor, takže ve výsledku jsme si cestu celkem užili. V Praze jsme se ihned ubytovali v Domově mládeže Na Třebešíně, Praha10 a poté jsme vyrazili na večerní procházku po Praze.

V sobotu ráno jsme se ihned po snídani i s ostatními soutěžícími vydali k Petřínské rozhledně, kde se soutěž konala. Ještě před zahájením soutěže nás uvedli pořadatelé a organizátoři z Červeného kříže do dění letošního kola. Po dvouleté covidové pauze se pořadatelé rozhodli, že nám to trochu zpestří a celá soutěž se odehrávala v tématu pohádkových postav. Figuranti i rozhodčí se na každém stanovišti proměnili v nějakou pohádkovou postavu a většinou nám k tomu sehráli i nějakou scénku, aby nás zasvětili do příběhu nehody.

Celkem jsme museli projít 11 stanovišť. Naše první stanoviště byli piráti s amputovaným prstem a zapíchnutým klackem do oka. Další byly dvě tonoucí děti, u kterých jsme si vyzkoušeli resuscitaci. Dále jsme pokračovali u dvou ježibab, které se otrávily, popálily a ještě předvedly přesvědčivou hádku. Abychom si trochu oddychli, jako další jsme navštívili stanoviště s výrobou odznáčků s logem Červeného kříže. Poté nás už čekala Marfuša s loupežníky, kterým se ten den nedařilo a poranili si páteř a kotník. Obrovské horko, které nás celý den provázelo, nás opravdu unavilo, a tak přišel čas na oběd. Následoval výšlap na Petřínskou věž. Po těchto úlevových stanovištích jsme se vrhli opět na něco těžšího a to na pomoc Dlouhému s otřesem mozku, Širokému s odřenými zády a Bystrozrakému se zaseknutým střepem v ruce. Na devátém stanovišti nás čekali trpaslíci s obvazovou technikou. Na desátém jsme museli zabrousit do minulosti a odpovědět na otázky ke vzniku Červeného kříže. A jako poslední jsme museli transportovat raněnou princeznu Koloběžku první.

Po skončení soutěže jsme se všichni soutěžící přesunuli na velký třípatrový parník, kde nás čekal jako odměna obrovský raut. Zde také proběhlo vyhlášení výsledků pro první i druhý stupeň. My, jakožto tým za druhý stupeň, jsme se umístili na pátém místě z jedenácti týmů. Řekla bych, že s tímto výsledkem jsme spokojeni, jelikož některé části soutěže byly opravdu těžké a velké horko nám to rozhodně nezlehčovalo.

Ovšem nic z toho nám nezkazilo náladu, moc jsme si to užili, některé rozhovory s figuranty byly opravdu vtipné, ale hlavně jsme získali spoustu nových zkušeností. Tímto bych chtěla moc poděkovat Červenému kříži za velmi nápaditý program, úžasnou příležitost a paní uč. Švecové za vše, co nás naučila a za čas, který nám věnovala.

Tereza Štefánková, 9.B

Fotogalerie – Mgr. Andrea Švecová: