Úvod > Základní škola > Ze života školy > Prevence rizikového chování na naší škole

Prevence rizikového chování na naší škole

Školní metodik prevence zpracovává začátkem každého školního roku preventivní program školy, jehož obsahem jsou i konkrétní preventivní pořady pro žáky od první do deváté třídy. Během školního roku proběhne vždy několik takových pořadů. Jsou cíleny na řešení již vzniklého problému nebo fungují jako všeobecná prevence některých projevů rizikového chování. Mezi ty nejzávažnější patří šikana a kyberšikana, záškoláctví, užívání návykových látek a závislostní hraní. Preventivní programy učí děti, jak se před riziky chránit. O nástrahách dnešního světa se samozřejmě dovídají od rodičů i učitelů. Kromě toho však existuje celá řada institucí, jejichž práce spočívá ve vytváření ucelených zážitkových programů, které zajímavou formou provázejí děti nástrahami života a napomáhají tak prevenci různých projevů rizikového chování.

V letošním školním roce jsme se zaměřili na bezpečné chování na sociálních sítích, na prevenci patologického hráčství a užívání návykových látek. Na naší škole proběhlo hned několik programů, některé nás ještě čekají, osloveny jimi byly třídy prvního i druhého stupně. Preventivní programy pro nás zajišťují Sdružení D, P-centrum, Podané ruce, e-Bezpečí PdF UP, Policie ČR, všechny se sídlem v Olomouci, Nebuď oběť z Ostravy. Letos poprvé nás oslovila společnost eDuha – online bez rizik. Vybrané ročníky prvního stupně absolvují program Druhý krok s paní psycholožkou a některé třídy se přihlásily i k nabízeným online programům. Může se zdát, že takové množství pořadů zabezpečí naprostou imunitu dětí vůči rizikům nejen online světa. Opak je pravdou. Budeme se proto i v příštích letech snažit o co nejúčinnější působení na naše děti tak, abychom zajistili jejich maximální bezpečí.

Miloslava Flášarová, ŠMP